«Το Gr-RAC πάει σχολείο ....»

Πρωτοβουλία "Το Gr-RAC πάει σχολείο..."

Πρόγραμμα παρουσιάσεων στα σχολεία του Κορυδαλλού

ΜΑΘΗΜΑ 1ο - ΟΙ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ !!! - Η συμμετοχή μας - Πως θα παρέμβουμε

ΜΑΘΗΜΑ 2ο - ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ - ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ !!! - Μειώνουμε τα σκουπίδια μας - Επαναχρησιμοποιούμε τα άχρηστα υλικά - Ανακυκλώνουμε

ΜΑΘΗΜΑ 3ο - ΝΕΡΟ - Ένας σύμμαχος ζωής - Τον χρησιμοποιούμε σωστά ???

ΜΑΘΗΜΑ 4ο - ΆΧΡΗΣΤΑ ΥΛΙΚΑ - Eίστε σίγουροι ???

Η μαθητική κοινότητα του Δ. Κορυδαλλού στέλνει περιβαλλοντικά μηνύματα...

Ολόκληρος ο πλανήτης σήμερα βρίσκεται μπροστά από σημαντικές προκλήσεις που προδιαγράφουν ένα δυσοίωνο μέλλον, αν δεν αναλάβουμε άμεσα δράση σήμερα.

Η όποια αλλαγή για τον επαναπροσδιορισμό της πορείας αυτής είναι υπόθεση ΟΛΩΝ μας.

Απαιτεί μια περισσότερο συνειδητοποιημένη συμπεριφορά απέναντι στις μικρές καθημερινές μας αποφάσεις σε πράγματα που, χωρίς να επηρεάζουν την ποιότητα της ζωής μας, κάνουν στο τέλος της ημέρας τη διαφορά και μειώνουν το οικολογικό μας αποτύπωμα στον Πλανήτη Γη.

Το Gr-RAC επιχειρεί να επικοινωνήσει τις σύγχρονες προκλήσεις στον μαθητικό πληθυσμό μέσα από μια προσέγγιση ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ

Τα σχολεία του Δήμου Κορυδαλλού συμμετέχουν ενεργά στις δράσεις του Gr-RAC

Συνεργάζονται για τη δημιουργία της ΑΦΙΣΑΣ τους που θα αξιοποιηθεί για όλες τις δράσεις περιβάλλοντος για την τρέχουσα σχολική χρονιά

Μεταφέρουν ΘΕΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ για μια περισσότερο περιβαλλοντικά φιλική και κοινωνικά υπεύθυνη συμπεριφορά.